Czym cechują się nagrobki dziecięce?
Nagrobki dziecięce różnią się od tych dedykowanych dorosłym nie tylko wymiarami, ale także symboliką, barwą i materiałami, z jakich są wykonane. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, co charakteryzuje nagrobki dziecięce, czyniąc je tak unikatowymi.
Delikatna symbolika i motywy przewodnie pomników dziecięcych
Jednym z najważniejszych elementów charakterystycznych dla nagrobków dziecięcych jest ich symbolika. W przypadku małych pomników często spotykanymi motywami są anioły, serca, misie czy motyle. Wybór takich symboli wynika z potrzeby ukazania czystości, delikatności oraz dziecięcej radości. Są one najczęściej wykorzystywane jako tematy rzeźb zdobiących tablicę lub płytę.
Dziecięce tablice nagrobne są często ozdobione także innymi elementami takimi jak lampki czy wazony na kwiaty. Inskrypcja, oprócz imienia dziecka, daty jego narodzin i śmierci, często zawiera również krótką dedykację odnoszącą się do jego niewinności. Na tablicy może się także znajdować zdjęcie dziecka.
Materiały użyte do produkcji nagrobków dziecięcych
Nagrobki dziecięce mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się jednak w ich przypadku granit. Cechuje się on nie tylko trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, ale także szeroką gamą barw i struktur. Przy tworzeniu dziecięcych pomników najchętniej wykorzystuje się granit w jasnych kolorach – białym, szarym lub beżowym. Unika się raczej granatów i czerni, gdyż są one zbyt ciemne i poważne dla nagrobka dziecięcego.
Reasumując, nagrobki dziecięce różnią się od tych dorosłych przede wszystkim delikatną symboliką, wyjątkową dbałością o detale oraz mniejszymi rozmiarami. Często są to pomniki bogato zdobione rzeźbami i płaskorzeźbami wykorzystującymi motywy kojarzone z niewinnością i dziecięcą beztroską.